KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Naučná stezka Hradišťský vrch

Začátek: Konstantinovy lázně - v obci u požární nádrže
Konec: totožný se začátkem
Délka: 5 km
Počet zastávek: 6
Zaměření: historie, geologie, fauna, flora
Typ stezky: pro pěší
Náročnost: středně těžký terén
Čas pro prohlídku: 2,5 hodiny
Značení: informační tabule
Průvodce: prospekt
Doba návštěvy: bez omezení
Mapa: turistická mapa KČT č. 31
Poznámky: nejvyšší bod 631 m. n.m.
Správce stezky: Obecní úřad Konstantinovy lázně
Stav stezky: v pořádku

Hradišťský vrch

První pramen, využívaný v Konstantinových lázních, obsahoval sirovodík a byl proto pojmenován Smraďoch. Dnes k léčbě kardiovaskulárních nemocí a nemocí oběhového ústrojí slouží i další minerální uhličité prameny a zřídelní plyn. Před použitím se voda ohřívá na 33 - 34 stupňů.
Vztah zdejších minerálních pramenů a třetihorní sopečné činnosti je zde ještě nápadnější, než jinde. Přímo nad Konstantinovými lázněmi ční mohutný kupovitý kopec - Hradišťský vrch (632 m.n.m.). I když je většinou zalesněný, najdeme tu i místa s nádherným rozhledem. Cesta je upravená a snadno schůdná. Kamenité sutě na severní straně vytvářejí téměř bludiště. Odbočkou od stezky se dostaneme k malé kapličce. Zde podle pověsti pomohla panna Maria zachránit zbloudilou holčičku.
Nápadný kopec přitahoval lidi již v pravěku. Hradišťský vrch má rozsáhlou vrcholovou plošinu. Místo si v pozdní pozdní době bronzové lidé vybrali k vybudování hradiště. Osídlení trvalo dlouho - od 12. do 4. století př. n. l. Plochou asi 50 ha a obvodovým opevněním dlouhým 3,7 km patří k nejrozsáhlejším hradištím té doby. V kamenném valu bylo celkem 5 vstupních bran. Až na jednu, která byla zničena, se zachovaly a cesty, které jimi procházejí, jsou stále ještě používané. Zajímavé je, že brány jsou různých typů - klešťové s rameny zahnutými dovnitř nebo ven a jednoduché uličkové. Východní brána, která je nejlépe zachovaná, je zdvojená. Procházelo se zde úzkou uličkou a předpolím, které bylo sevřeno dovnitř zahnutým valem.
Určení stáří hradiště je pro archeology obtížný úkol. Výzkumem lze z tak ohromné plochy odkrýt pouze nepatrný zlomek. Mimo zcela prokázaná fakta tak vždy zbude prostor na dohady a fantazii. Vystavět hradiště byl určitě namáhavý úkol. Místo stavby bylo vždy pečlivě vybráno. Zde nebyl ani nedostatek vody, dodnes jsou zde tři prameniště.
Zkusme se zamyslet nad obranou takového objektu. Hradiště na Hradišťském vrchu mohlo mít až 1000 obyvatel. Připusťme, že v případě největšího ohrožení se do obrany zapojil každý, kdo udržel zbraň. Znamenalo by to, že na každých asi 5 m opevnění připadal jeden obránce a to je málo. Obranu bylo zjevně rychle přesunovat na místo předpokládaného útoku, to znamená upravit celé okolí hradiště tak, aby bylo přehledné. Velká rozloha hradiště vlastně ztěžuje obranu. Na druhou stranu zde však vzniká dostatečně velký prostor, kam nepřítel prostě nemá šanci dostřelit.
Archeologové našli velké množství střepů různých nádob, jak běžných užitkových, tak i jemných, pro zvláštní účely. Keramika je někdy hlazená, černě zbarvená potuhováním nebo červeně okrem. Často je i zdobená různými rýhami, vrypy a žlábky. I když dnes máme více možností určení stáří archeologických předmětů, právě nalezená keramika zůstává nejdůležitějším zdrojem informací.
Část hradiště byla zničena čedičovým lomem, který zde byl otevřen na konci 19. století. Odstřelená hornina byla drcena a tříděna na jednotlivé frakce. S produkcí 12 000 t vytěženého kamene lom ohrožoval vlastně celý kopec. Těžba však byla v r. 1997 definitivně uzavřena. V důsledku těžby zmizela jedna z bran. Při záchranném archeologickém výzkumu nad lomem nalezli archeologové zahloubená obydlí s doklady o zemědělství a chovu skotu a koní.
Lom sám nám umožňuje nahlédnout do nitra kopce. Při chladnutí a tuhnutí lávy docházelo i k jejímu smrštění a následnému rozpukání do šestibokých nebo pětibokých sloupců. Vrcholy sloupců pod povrchem mají zřetelně zaoblený tvar (geologové tomu říkají mrazové sruby). V nejnižší části lomu se shromažďuje dešťová voda a vzniklo zde jezírko.
Dnes je většina Hradišťského vrchu zalesněna. Mimo kulturní smrčiny (ale i ty se v některých místech blíží přirozeným horským smrčinám) najdeme i zbytky původních společenstev. Na poměrně malé ploše se zde mění přírodní podmínky - vlhkost, orientace, sklon a další. To vše přispívá k velké druhové pestrosti rostlin i živočichů. V roce 1990 byla část kopce vyhlášena přírodní rezervací. Chrání se zde teplomilné doubravy, lipové a dubohabrové háje s velmi bohatou hájovou květenou.
Jediným problémem je vybrat si dobu návštěvy. Hradiště a jeho valy nejlépe uvidíte v zimě, lesy jsou nejkrásnější na podzim, nejvíce ptáků můžete pozorovat v létě a na jaře zde vše rozkvétá.

Parametry naučné stezky:
Začátek Konstantinovy lázně - v obci u požární nádrže, konec tamtéž, délka 5 km, 6 zastávek, kopcovitý terén, doba prohlídly cca 2,5 hodiny, stezka je určena pro pěší.

Turistické cesty:
přes hradiště zelená, pod hradištěm žlutá značka

Doprava:
Kontantinovy lázně (vlak, autobus)

Zajímavosti v okolí:
Konstantinovy lázně
Krasíkov, Gutštein u Daňkova, Falkenštein - zříceniny hradů
Přírodní park Úterský potok
Bezdružice, Cebiv - zámky

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.stezka.cz

Typ záznamu: Naučná stezka
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 22.09.2004 v 12:17 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba